آموزش MCSE /MCSA 2003

 

 

 

برای خرید CD ویندوز 2003 نصب خودکار(حتی Active Directory ) با آدرس cdwin2003@cda.ir  مکاتبه کنید
 
 
 
 
 
 


آموزش MCSE /MCSA 2003

 

Exam 70-290

 

فهرست :

فصل یک   :   معرفی ویندوز 2003

                         درس یک    :  خانواده ویندوز سرور 2003

                         درس دو     :  نصب و تنظیم ویندوز سرور 2003

فصل دو    :   مدیریت ویندوز سرور 2003

                         درس یک   :  معرفی Microsoft Management Console

                         درس دو    : مدیریت کامپیوتر از راه دور با MMC

                         درس سه   :  مدیریت سرور با Remote Desktop برای Administrator

                         درس چهار: کاربرد Remote Assistance

فصل سه     :  User Accounts

                         درس یک   : ایجاد و مدیریت کاربران

            

 

 

 

فصل یک   :   معرفی ویندوز 2003

درس یک

خانواده ویندوز سرور 2003

 

ویندوز سرور 2003 از لحاظ امنیت، راحتی و قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به نسخه های قبلی خود دارد. این ویندوز دارای نگارشهای مختلفی است که بنا بر نوع نیاز خود می توانید یکیاز آنها را بکار ببرید:

Windows 2003 Web edition

Windows 2003 Standard Edition

Windows 2003 Enterprise Edition

Windows 2003 Data Center Edition

 

 

ویندوز 2003 از پلات فرم 2000 گرفته شده است. اگر شما تجربه کار با ویندوز 2000 را داشته باشید این ورژن جدید را خیلی راحتر از ویندوز 2000 می یابید و اگر تجربه کار با ویندوز NT 4 را دارید باید بگویم که به دنیای جدیدی قدم گذاشته اید. برای اطلاع شما لیست قیمتهای ورژنهای مختلف این ویدوز را در زیر قرار داده ام .(اما در ایران کسی از این پولها پرداخت نمی کند)

 
Product Offering  
U.S. Price* 
Description

Windows Server 2003, Standard Edition 
$999 
Available in 32-bit and 64-bit versions. Includes 5 CALs (User or Device, chosen after purchase)

Windows Server 2003, Standard Edition 
$1,199 
Available in 32-bit and 64-bit versions. Includes 10 CALs (User or Device, chosen after purchase)

Windows Server 2003, Enterprise Edition 
$3,999 
Available in 32-bit and 64-bit versions. Includes 25 CALs (User or Device, chosen after purchase)

Windows Server 2003, Datacenter Edition 
** 
Available in 32-bit and 64-bit versions. Includes 5 CALs (User or Device, chosen after purchase)

Windows Server 2003, Web Edition, 32-bit version 
$399 Open NL 
Web Server product, no CALs required. Windows Server 2003, Web Edition, is not available in all channels. Open NL estimated price is $399. Contact your local System Builder, OEM, or reseller for actual prices or for more information on how to purchase.


Client Access Licenses 
U.S. Price* 
Description

Windows Server 2003, Client Access License 5-pack 
$199 
5 additional Windows Server 2003 CALs (User or Device, chosen at time of purchase)

Windows Server 2003, Client Access License 20-pack 
$799 
20 additional Windows Server 2003 CALs (User or Device, chosen at time of purchase)

Windows Server 2003, TS Client Access License 5-pack 
$749 
5 additional Windows Server 2003 Terminal Server (TS) CALs (User or Device, chosen at time of purchase)

Windows Server 2003, TS Client Access License 20-pack 
$2,979 
20 additional Windows Server 2003 TS CALs (User or Device, chosen at time of purchase)


Connectors 
U.S. Price* 
Description

Windows Server 2003, External Connector License 
$1,999*** 
Optional additional server license for External Users accessing Windows Server 2003 software

Windows Server 2003, Terminal Server External Connector License 
$7,999*** 
Optional additional server license for External Users accessing Windows Server 2003 Terminal Server


 

 

نسخه Web Edition

 

برای مقابله با سایر سرویس دهندگان وب میکروسافت این نسخه از ویندوز را تولید کرد. این نسخه به مشتریان اجازه توسعه دادن صفحات وب، سایتهای وب ، برنامه های تحت وب و سرویس های مختلف وب را می دهد.

این مدل تنها از 2GB حافظه و از 2 CPU پشتیبانی می کند. همچنین اجازه ارتباط نا محدود وب را می دهد ولی تنها اجازه ارتباط 10(SMB)  (سرویس فایل )  را می دهد.این سرور نمی تواند به عنوان Gateway و یا DHCP Server, Fax Server عمل کند. ام شما می توانید به صورت Remote Desktop با آن ارتباط برقرار کنید. این سرور همچنین نمی تواند به عنوان Domain Controller باشد. در ارتباط با SQL Server هم تنها اجازه 25 ارتباط را می دهد.

 

نسخه Standard Edition

 

این نسخه قدرتمند و چند منظوره است و امکانات استفاده از Directory,File,Print,Application,Multimedia و Web Service‌را برای شبکه های کوچک تا متوسط فراهم می کند. همچنین دارای یک نسخه POP3 (سرویس دهنده پست الکترونیکی) رایگان است. همچنین توانایی Network Load balancing که تنها در نسخه Enterprise Windows 2000 بود را دارا است. این نسخه تا 4GB حافظه را پشتیبانی می کند و همزمان می تواند تا 4 CPU را پشتیبانی کند.

 

نسخه Enterprise Edition

 

این نسخه برای سرورهای قدرتمند طراحی شده است و در شبکه های متوسط تا بزرگ کاربرد دارد. این نسخه قابلیت کار با 8 CPU و 32 GB RAM و توانایی کار با 8 Cluster را دارد همچنین توانایی کار با CPU 64 BIT را دارد

سایر تفاوتهای این نسخه با نسخه Standard  به شرح زیر است:

 

 

نسخه Datacenter Edition

 

این نسخه تنها در ورژن OEM موجود است که با سرور های قدرتمند عرضه می شود و قابلیت کار با  32 CPUو 64 GB RAM را در محیطهای 32 بیتی و  64 CPUو512 GB RAM در محیطهای 64 بیتی را دارا است .

 

 

نسخه 64 Bit Editions

 

این ورژن بر روی پردازنده Intel Itanium قابل نصب است و سرعت دسترسی به حافظه و عملیات اعشاری را سریعتر انجام می دهد ولی تعدادی از قابلیتهای ویندوز 32 Bit را ندارد و همچنین امکان اجرای برنامه های 16 Bit، Real-mode Application , POSIX application  و سرویس چاپ برای   Apple Macintosh را ندارد.

 

درس دو

 Installation and Configuration of Windows Server 2003 And Active Directory

 

هماهنند یک متخصص IT شما هم زمان زیادی را صرف نصب کردن محیطهای ویندوز می کنید . تعدادی از مراحلی که هنگام نصب ویندوز سرور 2003 با آن مواجه می شوید به شرح زیر است:

 

نصب از روی CD Bootable

ویندوز سرور 2003 را از روی CD Bootable می توان نصب کرد شما می توانید تنظیمات مورد نظر خود را بروی CD نصب قرار دهید به صورتیکه برای نصب ویندوز تنها نیاز به یک شروع مجدد کامپیوتر داشته باشید شرکت کاسپین داده آفرین در حال تهیه و تولید این نوع ویندوز می باشد.

شما می توانید CD Bootable را به گونه ای تنظیم کنید که حتی Domain Controller  را هم برای شما نصب کند این نوع نصب برای مدیران شبکه های بزرگ بسیار مناسب است و زمانی که سیستم در حال نصب است می توانند به کارهای دیگر خود برسند.

 

بهتر شدن رابط گرافیکی کاربر در هنگام نصب((GUI

رابط کاربر گرافیکی نصب ویندوز سرور 2003 همانند ویندوز XP است و مراحل نصب و زمان باقیمانده نصب را به شما نشان می دهد.

 

Product activation

پس از نصب ویندوز شما باید ویندوز خود را از طریق اینترنت فعال کنید در غیر اینصورت تنها شما 30 روز و یا 14 روز می توانید از این ویندوز استفاده کنید.

تنها در نسخه های Open License,Select License و یا Enterprise Agreement نیاز به Activation نمی باشد.

 

نصب ویندوز سرور 2003

 

شما ابتدا باید کامپیوتری که قابلیت نصب ویندوز سرور 2003 را داشته باشد فراهم آورید . هاردی که می خواهید ویندوز را بر روی آن نصب کنید بهتر است خالی باشد.

 

مراحل نصب:

 

 

1-Bios  کامپیوتر خود را به گونه ای تغییر دهید که بتواند از CD بوت شود

 

2- سی دی ویندوز سرور 2003 را در سی دی رام بگذارید و کامپیوتر را دوباره راه اندازی کنید

 

 

3- اگر هارد دیسک شما خالی نباشد پیغامی به شما نشان می دهد که Press any key to boot from cd rom  اگر شما این پیغام را مشاهده کردید کلیدی را فشار دهید پس از شروع مجدد کامپیوتر تعدادی پیغام مختصر به شما نشان داده خواهد شد که خصوصیات سیستم شما را چک می کند و سپس پنجره نصب ویندوز نمایش داده خواهد شد.

 

 

 

4- اگر کامپیوتر شما دارای درایورهایی است که در لیست درایورهای ویندوز سرور 2003 نمی باشد کلید F6   را زمانی که به شما می گوید درایورهای مناسب را مشخص کنید فشار دهید.

 

 

5- سیستم به شما می گوید که کلید F2 را برای اجرا شدن Automated system Recovery (ASR) فشار دهید این حالت گزینه جدیدی است که در دروس آینده به طور مفصل شرح خواهیم داد شما کلید F2 را فشار ندهید برنامه نصب ادامه پیدا می کند

 

6- اگر شما نسخه آزمایشی ویندوز سرور 2003 را نصب کرده باشید به شما پیغام می دهد پس از خواندن این پیغان کلید Enter  را فشار دهید پنجره Welcome To Setup Screen‌نمایش داده خواهد شد. اگر قبلا نسخه ای از ویندوز سرور 2003 نصب کرده باشید و با مشکل برخورد کرده باشد می توانید با استفاده از گزینه Recovery Console آنرا تعمیر کنید که در دروس آینده این مطلب نیز به صورت کامل شرح داده خواهد شد.

 

7- پیغام خوش آمد گویی را بخوانید و سپس کلید Enter را فشار دهید برنامه نصب License Agreement را نشان خواهد داد.

 

8- آنرا به صورت کامل بخوانید برای خواندن صفحات بعدی از کلید Page Down استفاده کنید پس از اینکه متن را به صورت کامل خوانندید کلید F8 را فشار دهید را این License Agreement ‌را بپذیرید. برنامه نصب پنجره ای به شما نشان خواهد داد که میتوانید هارد دیسک و پارتیشنی که می خواهید ویندوز سرور 2003 بر روی آن نصب شود را تنظیم کنید. اگر هارد دیسک شما یک دیسک نو می باشد باید ابتدا آنرا پارتیشن بندی کنید.

اگر هارد دیسک شما قبلا پارتیشن بندی شده باشد ویندوز سرور اولین پارتیشنی که ویندوزی بر روی آن نصب نیست را انتخاب می کند اگر این پارتیشن را قبول دارید کلید Enter را فشار دهید و اگر می خواهید آنرا تغییر دهید کلید Esc‌را فشار دهید و پارتیشن مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

9- اگر هارد دیسک شما قبلا پارتیشن بندی شده باشد ویندوز سرور اولین پارتیشنی که ویندوزی بر روی آن نصب نیست را انتخاب می کند اگر این پارتیشن را قبول دارید کلید Enter را فشار دهید و اگر می خواهید آنرا تغییر دهید کلید Esc‌را فشار دهید و پارتیشن مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

10- کلید C را فشار دهید

 

 

11- فضای مورد نظر خود برای پارتیشن را وارد کنید این فضا به صورت مگابایت است اگر می خواهید پارتیشنی با ظرفیت 3GB ایجاد کنید مقدار 3072 را وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید. باید صفحه ویندوز شکلی به صورت شکل زیر را به شما نشان دهد

 

 

 

 

12- گزینه C: Partition1 [New Raw]  را انتخاب کنید و کلید Enter را برای نصب فشار دهید.

 

13- اگر تازه هارد دیسک خود را پارتیشن بندی کرده باشید گزینه     Format The Partition Using The NTFS File System  را انتخاب کنید و اگر بر روی پارتیشنی که می خواهید ویندوز سرور 2003 را نصب کنید اطلاعات وجود دارد گزینه Convert To NTFS  را انتخاب کنید(برای نصب Domain Controller حتما باید دارای پارتیشن NTFS‌باشد) برای ادامه نصب کلید Enter  را فشار دهید پس از اینکه ویندوز فایلهای مورد نیاز خود را کپی کرد بعد از 15 ثانیه کامپیوتر شما Restart خواهد شد و مرحله گرافیکی نصب آغاز خواهد شد.

 

 

14- بعد از شروع مجدد کامپیوتر دپس از مشاهدی Press any key to boot from cd rom دیگر کلیدی را نزنید تا مراحل نصب ادامه پیدا کند

 

 

 15- حال مرحله گرافیکی نصب آغاز می شود و در اولین مرحله Regional And Language Option Page است تنظیمات مناسب خود را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

 

 

16- حال باید مشخصات خود شامل نام و نام شرکت خود را وارد کنید.

 

 

17- در این مرحله شماره سریال ویندوز را وارد کنید.

 

 

18- در اینجا باید نوع License که می خواهید سرور شما برای شناسایی و ارنباط  Client ها بکار ببرد را مشخص کنید. گزینه Per Server را انتخاب کنید و تعداد Client  هایی که می خواهید به Domain Controller خود متصل کنید را مشخص کنید. حال کلید Next‌را فشار دهید.

 

 

19- در این مرحله باید نامی برای کامپیوتر خود انتخاب کنید و کلید Next را فشار دهید

 

 

20- در این قسمت باید Password‌مربوط به Administrator را وارد کنید. برای امنیت ویندوز سرور 2003 رمز های عبور باید حداقل دارای 7 کاراکتر و حتما از نوع حروف کوچک ، بزرگ ، اعداد و علائم باشند. برای مثال رمز عبوری به صورت زیر Cda13842005 مورد قبول است. این تنظیمات را پس از نصب ویندوز می توانید تغییر دهید.

 

 

21- اگر سیستم شما دارای مودم باشد صفحه تنظیمات شماره گیری ظاهر می شود وشما باید کد شهر  خود را وارد کنید و کلید Next‌را فشار دهید.

 

 

22- پنجره تنظیمات ساعت و تاریخ نشان داده خواهد شد زمان شهر خود و تاریخ و ساعت را تنظیم کنید و بر روی Next کلیک کنید.

 

 

23- در پنجره تنظیمات شبکه گزینه Typical Setting  را انتخاب کنید و کلید Next را فشار دهید.

 

 

24- پنجره Workgroup or Computer Domain   ظاهر می شود چک کنید که اولین گزینه انتخاب شده باشد و نام Workgroup نیز Workgroup‌باشد و بر روی Next کلیک کنید.

 

 

25- پس از اینکه کلیه تنظیمات نصب و فایلهای مورد نیاز کپی شد کامپیوتر شما Restart  خواهد شد. و پنجره Welcome To Windows نمایش داده می شود.

 

 

26- کلیدهای CTRL+ALT+DEL را همزمان فشار دهید و رمز عبوری که در هنگام نصب وارد نموده اید را وارد کنید.

 

 

27- اگر ویندوز شما باید Active گردد بروری آیکون بالون شکلی که در System Try ظاهر شده است کلیک کنید و از طریق اینترنت ویندوز خود را Active ‌کنید در غیر اینصورت تنها می توانید 30 روز با این ویندوز کار کنید.

در اینجا باید این نکته را ذکر کنم که شرکت مهندسی کاسپین داده آفرین در حال تهیه ویندوز سرور 2003 است که برای نصب نیاز به تنظیم هیچکدام از گزینه های فوق را ندارد و تنها شما باید پارتیشنی که می خواهید این ویندوز نصب شود را انتخاب کنید سایر مراحل به صورت خودکار انجام خواهد گرفت. حتی مراحل نصب Domain Controller  را نیز در بر خواهد داشت یعنی شما هنگام نصب نباید هیچ گزینه ای را وارد کنید .

 

جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه با پست الکترونیکی این شرکت تماس بگیرید.

info@cda.ir

 

 

پس از نصب و Active کردن ویندوز سرور 2003 شما می توانید از طریق صفحه Manage Your Server سرور خود را تنظیم کنید

 

 

 

 

  این برنامه به صورت خودکار پس ورود شما به ویندوز اجرا می شود و شما می توانید سروریس مورد نیاز خود را نصب کنید. برروی گزینه Add Or Remove a role کلیک کنید برنامه کمکی نصب سرویسها ظاهر می شود اگر شما گزینه Typical Configuration For a First Server را انتخاب کرده باشید برنامه کمکی تنظیمات لازم برای نصب یک Domain Controller‌در یک Domain  جدید را انجام می دهد و Active Directory Service و در صورت نیاز Domain Name Service(DNS)، Dynamic Host Configuration Protocol(DHCP) و Routing And Remote Access(RRAS) را نصب می کند.

 

اگر با مفاهیم DNS,DHCP,RRAS آشنایی ندارید نا راحت نباشید در دروس آینده آنها را به صورت کامل برای شما شرح خواهیم داد.

 

اگر شما گزینه Custom Configuration  را انتخاب کرده باشید شما می توانید سرویس های گوناگون ویندوز سرور 2003 را با توجه به نیاز شبکه خود نصب کنید. این سرویسها به شرح زیر می باشند:

 
File Server

 

  این سرویس برای به اشتراک گذاشتن فایلها در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد با انتخاب این سرویس شما می توانید از Disk quota و جستجوی بهینه فایلها را با نصب Indexing Service انجام دهید.

 
Print Server

 

 این سرویس استفاده اجازه به اشتراک گذاشتن پرینتر را به شما می دهد با انتخاب این گزینه برنامه Add Printer Wizard‌اجرا می شود و درایورهای مربوط به پرینتر شما را نصب می کند و همچنین سرویس Internet Information Service(IIS 6.0) را نصب می کند و پروتکل Internet Printing Protocol(IPP) و Web-based Printer administration tools‌را نیز نصب می کند.

 
Application Server (IIS, ASP.NET)
Main Server(POP3, SMTP)
Terminal Server
Remote Access/VPN Server
Domain Controller (Active Directory)
DNS Server
DHCP Server
Streaming Media Server
WINS Server

 

این سرویسها را شما می توانید با استفاده از برنامه کمکی، نصب و تنظیم کنید

 

نکته: برای اینکه بتوانید کلیه تمرینهای این دوره را انجام دهید باید یک کامپیوتر با نام Server01 به عنوان Domain Controller داشته باشید و Domain  شما هم Contoso.com باشد

 

تنظیمات سرور

 

در این تمرین شما سرور خود را به عنوان اولین Domain Controller در Active Directory خود به نام contoso.com تنظیم می کنید

 

نکته: برای نصب Active Directory حتما باید دارای یک پارتیشن با فرمت NTFS باشد.

 

1-اگر پنجره Manage Your Server باز نیست شما می توانید آنرا از منوی Administrator Tools  باز کنید

 

2-بر روی گزینه Add Or Remove A Role کلیک کنید. Configure Your Server Wizard ظاهر می شود

 

3- بر روی Next کلیک کنید. برنامه کمکی نصب تنظیمات مربوط به شبکه شما را شناسایی می کند

 

4- گزینه Typical Configuration For A First Server را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

 

5- در قسمت Active Directory Domain Name عبارت contoso.com را تایپ کنید.

 

6- چک کنید که آیا نام NetBIOS مربوط به Domain شما CONTOSO  باشد و بر روی Next کلیک کنید.

7- چک کنید که تنظیمات شما هم مانند شکل زیر باشد. پس از نصب این سرویسها کامپیوتر شما Restart خواهد شد.

 

 

 

8- بر روی Yes کلیک کنید

 

9- پس راه اندازی مجدد با کاربر Administrator وارد شوید.

 

10- برنامه نصب خلاصه تنظیمات انجام شده را به شما نشان می دهد این تنطیمات باید مانند شکل زیر باشند.

 

 

  

11- بر روی Next کلیک کنید و سپس ب روی Finish  کلیک کنید

 

        حال شما یک Domain Controller‌دارید.

 

فصل دو    :   مدیریت ویندوز سرور 2003

 درس یک     :    معرفی Microsoft Management Console

یکی از اصلی ترین ابزارها برای مدیریت ویندوز سرور 2003 MMC می باشد. MMC امکان ایجاد واسط کاربر های استاندارد را که شامل یک یا چند برنامه کاربردی که اصطلاحا Snap-in گفته می شوند را می دهد. شما با این برنامه ها می توانید محیط ویندوز خود یا سایر کامپیوترهای شبکه را تنظیم کنید.

برای مثال Active Directory Users And Computers .

 

MMC

MMC خیلی مانند Windows Explorer  می باشد تنها با تعداد کمتری Button.

یک MMC خالی در شکل زیر نشان داده شده است. این کنسول دارای یک نام است Console 1 و یک Console Root در آن قرار دارد. Console Root می تواند شامل یک یا چند Snap-in‌باشد.

 

 

 

 هر Console‌شامل یک Console Tree ، Menu و Toolbars و Detail pane است. محتوای هر Console‌بستگی به Snap-in‌های آن دارد. در شکل زیر شما یک Console را که دارای دو Snap-in‌می باشد مشاهده می کنید.

 

 

 

 کاربرد Menu  ها و Toolbars در MMC

 

اگرچه هر Snap-in  منو Toolbar های خود را به MMC‌اضافه می کند ولی تعداد زیادی از منوها و Toolbar ها در آنها مشترک است جدول زیر آنها را نشان می دهد.

 
دستورات 
Menu

ایجاد یک کنسول جدید، باز کردن کنسولهای قبلی، حذف و اضافه نمودن Snap-in  به کنسول، تنظیم برای ذخیره کردن، لیست کنسولهای باز شده قبلی و خروج

  
File

با هر Snap-in تغییر می کند ولی معمولا شامل Export ، Output ، Configuration‌و راهنماهای هر Snap-in می باشد.

  
Action

با هر Snap-in تغییر می کند ولی معمولا شامل Customize Option برای تغییر خصوصیات عمومی Console‌می باشد.

  
View

اجازه اضافه کردن و سازماندهی Console های ذخیره شده را می دهد.

  
Favorites

باز کردن پنجره جدید ، Cascade کردن پنجره ها ، Tile و حرکت بین Child Window ها در کتسول

  
Windows

معمولا شامل منوی Help‌برای MMC

  
Help


  

 

ساختن یک MMC دلخواه

 

هر MMC شامل یک یا چند ابزار است که به آن Snap-in گفته می شود. Snap-in ها با مدیریت توانایی که دارند قابلیتهای MMC را بهبود می بخشند. دو مدل Snap-in وجود دارد : stand-alone و extension.

شما می توانید یک یا چند snap-in یا قسمتی از یک snap-in را در MMC دلخواه خود داشته باشید که آنها کارهای Administrator  را راحت و به صورت متمرکز در می آورند. شما می توانید از تعداد زیادی از MMC های آماده ویندوز نیز استفاده کنید.

 

نکته: با ایجاد یک MMC دلخواه دیگر لازم به اجرای چند برنامه مورد نظر ندارید تنها کافیست آنها را در MMC خودتان اضافه کنید و تنها با یک کلیک بین آنها حرکت کنید.

 

Stand-Alone Snap-Ins

 

Stand-alone snap-ins بوسیله تولید کننده یک برنامه ایجاد می شود. برای مثال تمامی ابزارهای مدیر شبکه در ویندوز 2003 سرور و یا Computer Management که شامل ابزارهای کاربردی مفیدی است.

 

Extension Snap-Ins

 

Extension Snap-ins  و یا Extension برای کار با یک یا چند Stand-alone Snap-in  طراحی شده اند. وقتی شما یک extension‌ایجاد می کنید ویندوز سرور 2003 مکانی در یک Stand-alone snap-ins برای آن در نظر می گیرد. برای مثال Event Viewer رخدادهای کامپیوتر را می خواند شما می توانید آنرا از Computer Management اجرا کنید و یا آنرا به صورت Stand-alone‌به کار ببرید که دیگر همراه با Computer Management  نباشد.

 

پیشنهاد: اگر شما زمان کمی را صرف آنالیز نمودن کارهای خود بکنید می توانید یک MMC کار آمد برای خود بسازید و تمامی ابزارهای مورد نیاز خود را در آن قرار دهید و یا چند MMC بسازید و کارهای خود را طبقه بندی کرده و در MMC‌مربوط به خود قرار دهید.

 

Console Option

Console Option مشخص می کند که یک MMC چگونه آیتمهای موجود در Console Tree باز شوند ، چه Snap-in هایی اضافه شوند و چه پنجره هایی ایجاد شود.

 

Author Mode

هنگامیکه شما یک MMC را در حالت Author Mode ذخیره می کنید (این حالت پیش فرض است) تمامی گزینه های MMC از قبیل :

-حذف و اضافه نمودن snap-in

-ایجاد پنجره جدید

-ایجاد Taskpad views  و Tasks

-مشاهده قسمتی از Console Tree

-تغییر تنظیمات Console

-ذخیره کردن Console

 فعال می باشند.

 

User Mode

اگر شما می خواهید MMC‌خود را با سلیقه خود تنظیم کنید از هنگام ذخیره کردن MMC حالت User Mode‌را انتخاب کنید. در حالت پیش فرض هر Console‌در قسمت Administrative Tools‌ذخیره می شود. جدول زیر خصوصیات User Mode‌را شرح خواهد داد:

 
خصوصیات 
Type of User mode

به کاربر اجازه حرکت بین Snap-in ، باز کردن پنجره ها و دسترسی به تمامی قسمتهای Console Tree‌را می دهد.

  
Full Access

مانع باز شدن پنجره جدید و دسترسی به تمامی قسمتهای Console Tree می شود، اما اجازه می دهد که چندین پنجره را در console ببینند.

  
Limited Access,

Multiple Windows

مانع باز شدن پنجره جدید و دسترسی به تمامی قسمتهای Console Tree می شود، و تنها اجازه مشاهده یک پنجره را در Console می دهد.

  
Limited Access,

Single window


 

 

 نکته: MMC‌را می توانید در محیطهای ویندوز سرور 2003 ، ویندوز 2000، ویندوز4 NT ، ویندوز XP و ویندوز 98 اجرا کنید.

 

تمرین : ایجاد و ذخیره کردن Console ها

 

1- بر روی Start->Run کلیک کنید.

 

2- در قسمت Open عبارت MMC‌را تایپ کنید.

 

3- Console1 و Console Root‌را بزرگ کنید.

 

4- از منوی فایل گزینه   Option را انتخاب کنید تا تنظیمات Console‌را مشاهده کنید و بینید که در چه مدی است.

 

5- چک کنید که در حالت Author باشد و سپس بر روی Ok کلیک کنید.

 

6- از منوی فایل گزینه Add/Remove Snap-In‌را انتخاب کنید.

 

7- پنجره Add/Remove Snap-In ظاهر می شود و صفحه standalone‌فعال است.

 

8- در پنجره Add/Remove Snap-In بر روی Add کلیک کنید تا پنجره Add standalone Snap-In ظاهر شود.

 

9- Event Viewer را انتخاب کنید و کلید Add را فشار دهید. پنجره  Select Computer‌باز می شود و به شما اجازه می دهد تا کامپیوتری که می خواهید مدیریت کنید را انتخاب کنید. اگر گزینه Local Computer‌را انتخاب کنید برنامه Event Viewer بر روی کامپیوتر شما اجرا خواهد شد و اگر گزینه Another Computer را انتخاب کنید و کامپیوتر شما در شبکه قرار داشته باشد می توانید کامپیوتر مورد نظر خود ر انتخاب کنید.

 

10- گزینه Local Computer‌را انتخاب کنید و بر روی Finish کلیک کنید.

 

11- در پنجره Add standalone Snap-In بر روی Close کلیک کنید و سپس در پنجره Add/Remove Snap-In بر روی Ok کلیک کنید.Event Viewer در Console Root‌ظاهر شده است.

 

12- شما دارای یک MMC‌شده اید آنرا با نام MyEvents ذخیره کنید.

 

درس دو      :  مدیریت کامپیوتر از راه دور با MMC

 

شاید شما در یک شبکه  peer-to-peer کار می کنید و می خواهید به سایر کاربران کمک کنید تا بتوانند یک کد کاربری ایجاد کنند و یا گروههایی ایجاد کنند تا بتواند منابع کامپیوترش را Share کند. و یا شما می خواهید یکی از درایو های کامپیوتر های دیگر را فرمت کنید. تمامی این کارها را شما می توانید تمامی این کارهای را بر روی کامپیوترهای دیگر و از روی کامپیوتر خودتان انجام دهید.

 

 

 

تنظیمات Snap-In برای کاربرد راه دور

 

برای اینکه به سایر کامپیوترهای متصل شوید و بتوانید آنها را مدیریت کنید شما بایدکاربری که اجازه کار بر روی آن کامپیوتر داشته باشد باشید و سپس یک کنسول جدید باز کنید اگر کاربر شما اجازه استفاده از آن کامپیوتر را نداشته باشد شما می توانید بر روی آن کامپیوتر Console‌جدید ایجاد کنید ولی نمی توانید اطلاعات آن کامپیوتر را بخوانید.

1-بروی My Computer کلیک راست کنید و گزینه Manage  را انتخاب کنید.
2- بر روی Computer Management کلیک راست کنید و گزینه Connect To Another Computer  را انتخاب کنید

 

 

 

در صفحه که در شکل زیر مشاهده می کنید نام و یا IP Address کامپیوتر مورد نظر خود را بنویسید و یا از طریق Browse‌کامپیوتر مورد نظر خود را پیدا کنید و سپس برای بر قراری ارتباط بر روی OK‌کلیک کنید:

 

 

 

 

حال شما می توانید تنظیمات مورد نظر خود را بر روی کامپیوتری که انتخاب نموده اید انجام دهید این کار باعث صرفه جویی در وقت و رفت و آمد شما در محل کارتان می شود.

 

 درس سه    :   مدیریت سرور با Remote Desktop برای Administrator

 

خانواده ویندوز سرور 2000 ابزار قدرتمند و تکنولوژی جدیدی را که هم اجازه مدیریت راه دور و هم اجازه استفاده از برنامه های نصب شده بر روی سیستم را می داد معرفی کرد. Terminal Service یکی از ابزارهای داخلی ویندوز سرور 2003 شده است. ویندوز سرور 2003 تنها با یک کلیک اجازه استفاده از Remote Desktop‌را به دو کاربر همزمان می دهد (این خصوصیت در ویندوز XP‌هم وجود دارد ولی تنها یک کاربر می تواند با سیستم کار کند.) با نصب Terminal Server و خرید License آن شما می توانید با توجه به ظرفیت کامپیوتر خود تعداد نا محدودی ارتباط راه دور را اجازه دهید.

 

 

فعال کردن و تنظیمات Remote Desktop برای مدیر شبکه

 

Terminal Services Service امکانات Remote Desktop, Remote Assistance  و Terminal Server‌برای استفاده از نرم افزارهای نصب شده بر روی سرور را فعال می کند. این سرویس به صورت پیش فرض بر روی ویندوز سرور 2003 نصب شده است و برای استفاده از Remote Desktop تنظیم شده است. Remote Desktop تنها اجازه بر قراری 2 ارتباط Remote Desktop را می دهد و دارای امکان Application Sharing نمی باشد Remote Desktop بار اضافی خیلی کمی را بر روی سیستم Load می کند و نیازمند هیچگونه License اضافی نمی باشد.

 

برای فعال کردن Remote Desktop Connection در ویندوز سرور 2003 بر روی My Computer  کلیک راست کنید و سپس ب روی Properties کلیک کنید در پنجره مربوط به System Properties بر روی ‏Remote کلیک کنید و در قسمت Remote Desktop آیکون مربوط به Allow users to connect remotely to this computer را علامت بزنید.

 

 

 

 

Remote Desktop Connection

 

Remote Desktop Connection  برنامه ای است که Client  ها برای ارتباط Remote‌با سرور استفاده می کنند. بر روی Windows XP, Windows Server 2003 این نرم افزار به صورت پیش فرض نصب شده است و شما می توانید از مسیر

Start->All programs->Accessories->Communications Programs آنرا اجرا کنید.

برای سایر سیتم عاملها شما باید این نرم افزار را از روی CD‌ویندوز سرور 2003 نصب کنید. همچنین پکیج .msi‌این برنامه می تواند از طریق Group Policy بر روی کامپیوترهایی که این برنامه را لازم دارند نصب شود.

 

 

 درس چهار  :   کاربرد Remote Assistance

 

بیشتر کاربران کامپیوتر کسانی هستند که تجربه زیادی در زمینه کامپیوتر ندارند و تنها از آن به عنوان یک وسیله کار استفاده می کنند و هنگامیکه مشکلی برای آنها پیش می آید از دوست و یا سایر اشخاص به صورت تلفنی یا مراجعه حضوری کمک می گیرند. Remote Assistance راهی را برای این کاربران فراهم می کند که بتوانند مشکلاتشان را خیلی آسان حل کنند و این کار با استفاده از Remote Assistance‌انجام می شود.

 

ایجاد یک درخواست برای Assistance

 

در  Help ویندوز سرور 2003 یک برنامه راهنما برای ایجاد Remote Assistanc وجود دارد که در شکل زیر آنرا مشاهده می کنید.

 

 

این برنامه اجازه می دهد تا در خواست کمک از طریق کد کاربری .Net Passport به صورت یک فایل ذخیره شده و یا اگر از .Net Passport‌استفاده نمی کنید از طریق Email ارسال شود.

برای اینکه یک درخواست کمک موفق داشته باشید هر دو کامپیوتر باید از پروتکل MAPI استفاده کنند.

 

پیشنهاد Remote Assistance به یک کاربر

 

بر روی کامپیوتر کاربری که تقاضای Remote Assistance می خواهد انجام دهد بر روی  Start‌کلیک کرده و سپس دستور gpedit.msc را تایپ کنید. برنامه ویرایشGroup Policy اجرا می شود.

 

در قسمت Computer Configuration گزینه Administration Template‌را گسترش دهید و سپس System  را و در پایان برروی Remote Assistance کلیک کنید.

 

بر روی Offer Remote Assistance کلیک کنید و سپس Enable‌را انتخاب کنید سپس بر روی Show کلیک کنید و کد کاربری یا گروهی را که می خواهید به آنها اجازه Remote Assistance بدهید را مشخص کنید کد کاربری باید به صورت

 <Domain Name>\<User Name>  یا <Domain Name>\<Group Name>  باشد.

 

برنامه Help‌را اجرا کرده و بر روی Teels‌کلیک کنید و سپس بر روی Help And Remote Assistance کلیک کنید.

در پنجره ظاهر شده نام و یا آدرس IP کامپیوتر مورد نظر خود را تایپ کنید و سپس بر روی Connect  کلیک کنید و سپس بر روی Start Remote Assistance کلیک کنید. کاربر مورد نظر یک درخواست از شما دریافت می کنید اگر آنرا بپذیرد می تواند به شما کمک کند.

 

شما می توانید این کار را در شبکه اینترنت و windows  Messenger‌نیز انجام دهید .

 

 

فصل سه    : User Accounts

درس یک

ایجاد و مدیریت کاربران

 

Active Directory نیازمند تایید شدن منحصر به فرد بودن یک Identity است که این پردازش authentication گفته می شود و قبل از اینکه به منابع بخواهید دسترسی پیدا کنید چک می شود .

اساس authentication کد کاربری، رمز عبور و security identifier (SID)  منحصر به فرد است. در طول Logon کردن Active Directory کد کاربری و رمز عبوری را که توسط کاربر وارد شده است را چک می کند. زیر سیستم چک کننده Security مجوز دسترسی به منابع را ایجاد می کند و این مجوز شامل گروههای که این کاربر عضو آنان است و مجوزهای دسترسی به صورت Local و سایر مشخصات مورد نیاز برای حفاظت و مجوزهای دسترسی به منابع است.                                                                                                                                                                                

کد کاربری شامل مشخصات کاربر از قبیل شماره تلفن، آدرس، سازمان، مشخصات شغلی، گروهای عضو و سایر تنظیمات از قبیل Roaming Profile ، ‏Terminal Service، Remote Access‌و تنظیمات راه دور است.

 

 

ایجاد یک کاربر جدید با استفاده از Active Directory Users and Computers

 

برای ایجاد یک کاربر جدید با استفاده از Active Directory Users and Computer در محلی که می خواهید این کاربر را ایجاد کنید را انتخاب کنید و سپس از منوی Action گزینه New و سپس User را انتخاب کنید. برای ایجاد یک کاربر جدید شما باید عضو یکی از گروههای   Enterprise Admins, Domain Admins و یا Account Operators

و یا مجوز ایجاد کاربر جدید به شما داده شده باشد. اگر شما مجوز کافی برای ایجاد کاربر جدید نداشته باشید این گزینه برای شما غیر فعال است.

پس از این کار پنجره ایجاد کاربر جدی برای شما باز می شود که مشابه شکل زیر است. در صفحه اول مشخصات مربوط به کاربر از شما دریافت می شود این مشخصات به صورت کامل در جدول زیر توضیح داده شده است.

 

 

 
لازم 
توضیحات 
Property

ضروری نیست 
نام کاربر 
First Name

ضروری نیست 
نام وسط کاربر 
Initials

ضروری نیست 
نام خانوادگی کاربر 
Last Name

ضروری نیست 
نام کامل کاربر که به صورت پیش فرض شامل نام، نام وسط و نام خانوادگی کاربر است 
Full Name

ضروری  
کد کاربری منحصر به فردی است که برای هر کاربر ایجاد می شود این کد کاربری برای کار با ویندوز های 2000,2003 و XP استفاده می شود این کد کاربر به صورت name@UPN-suffix است که باید منحصر به فرد باشد 
User Logon Name

ضروری  
این کد کاربری برای کار با ویندوز های قدیمی تر از ویندوز 2000 از قبیل 98,95, ME, NT4, NT 3.51 استفاده می شود این گزینه نیز باید منحصر به فرد و ضروری است 
User Logon Name(Pre Windows 2000)


 

 

 

 


Caspian Dadeh Afarin

  
نویسنده : محمدی ; ساعت ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ تیر ،۱۳۸٧